Ознаки та симптоми менопаузи. Коли йти до лікаря?

Ознаки та симптоми менопаузи. Коли йти до лікаря?

Менопауза — це дуже особистий досвід. Хоча деякі жінки мають легкі симптоми, інші відчувають неприємні та стійкі наслідки, як фізичні, так і психологічні. Знання того, чого очікувати, коли ви переходите через менопаузу, допоможе вам зрозуміти і керувати природними змінами вашого тіла.

Що таке менопауза?

Менопауза буквально означає припинення менструацій. «Мено» означає менструацію, а «пауза» означає зупинку. Медичне визначення менопаузи — це коли пройшов рік після останньої менструації.

Під час менопаузи ваші місячні зменшаться, а потім припиняться. Зазвичай він починається у віці 45-55 років, і перехідний період може тривати кілька років.

Під час вашого репродуктивного віку ваш мозок і яєчники працюють разом, щоб створювати гормони, які стимулюють ваші яєчники випускати яйцеклітину (так звана овуляція) і щомісяця готують вашу матку до вагітності. Основними гормонами, які беруть участь у процесі, є естроген і прогестерон.

Якщо ви не завагітніли, у вас є місячні, а наступного місяця цикл починається знову.

З віком у ваших яєчників закінчуються яйцеклітини, ваше тіло поступово перестає виробляти гормони, і ви вступаєте в менопаузу.

Коливання та зниження рівня гормонів можуть викликати ряд симптомів, які ми пов’язуємо з менопаузою.

Симптоми менопаузи

Існує багато симптомів менопаузи. До них належать:

  • Припливи і нічна пітливість
  • Знижений настрій
  • Втома
  • Дратівливість
  • Труднощі з концентрацією уваги
  • Мігрень або головні болі
  • Порушення сну
  • Збільшення ваги
  • Втрата інтересу до сексу
  • Нерегулярні місячні (зрештою вони повністю припиняються)
  • Вагінальний дискомфорт
  • Тривога
  • Депресія
  • Нетримання сечі
  • Біль у суглобах і м’язах
  • Здуття живота
  • Забудькуватість

Багато жінок мають різний досвід менопаузи і виявляють, що симптоми можуть з’являтися і зникати. До 80% жінок відчувають помірні або сильні припливи, які негативно впливають на якість їхнього життя. Точна причина припливів до кінця не зрозуміла.

Перименопауза

Перименопауза зазвичай починається у 45 віці та може тривати кілька років.

Ви помітите, що ваші місячні починають ставати нерегулярними, і ви можете почати відчувати симптоми менопаузи.

8 з 10 жінок відчувають принаймні деякі симптоми менопаузи.

У міру розвитку перименопаузи місячні стають рідше, а деякі симптоми можуть посилюватися.

Кожна жінка переживає менопаузу по-різному. Може бути корисно спробувати знайти лікаря, щоб допомогти вам впоратися з тривожними симптомами.

Психічне здоров’я і менопауза

Дослідження показали, що жінки мають підвищений ризик розвитку почуття тривоги та депресії під час менопаузи.

Незрозуміло, чому жінки відчувають поганий настрій під час менопаузи. Вважається, що це викликано поєднанням зниженого рівня естрогену, порушення сну та неприємних симптомів.

Постменопауза

Якщо після останньої менструації пройшов рік або більше, то ви досягли менопаузи і вступили в постменопаузу.

Симптоми менопаузи зазвичай зберігаються протягом чотирьох років після останньої менструації. У деяких жінок вони можуть тривати набагато довше.

Фактори способу життя, такі як збалансоване харчування та багато фізичних вправ, можуть допомогти зменшити вплив на здоров’я та покращити якість життя з віком.

Вагінальна атрофія

Багато жінок відчувають вагінальні зміни після менопаузи.

З віком шкіра в піхві стає тоншою та менш еластичною через зниження рівня естрогену та андрогену. Це може призвести до стану, який називається атрофією піхви. Зміни в стінці піхви можуть викликати сухість, дискомфорт і хворобливість при статевому акті.

Довгостроковий вплив на здоров’я гормональних змін менопаузи

Брак естрогену в період постменопаузи може спричинити фізичні та психологічні зміни та мати довгостроковий вплив на здоров’я. У вас може бути підвищений ризик розвитку деяких захворювань, включаючи діабет, рак, серцеві захворювання, остеопороз, депресію та деменцію.

Ваш лікар може порадити відповідні програми скринінгу та профілактичні заходи, які допоможуть зберегти здоров’я у віці.

Лікування менопаузи

Вам не потрібно миритися з тривожними симптомами менопаузи.

Існують різні варіанти лікування як медичних, так і немедичних.

Вибір правильного лікування — це дуже особисте рішення. Гінеколог з досвідом підтримки жінок у період менопаузи може обговорити ваші варіанти, а також переваги та недоліки кожного з них.

Вибір способу життя

У деяких випадках зміна способу життя під наглядом лікаря може бути достатньою для лікування легких симптомів менопаузи. Підтримка хорошого рівня фізичної форми допомагає вашому тілу працювати якнайкраще. Вживання продуктів, багатих кальцієм і вітаміном D, таких як молочні продукти, риба та зелені овочі, може допомогти вашому організму підтримувати міцність кісток.

Замісна гормональна терапія

Метою замісної гормональної терапії (ЗГТ) є заміна естрогену, який знижується у вашому організмі під час менопаузи. Якщо у вас все ще є матка, вам знадобиться ЗГТ, яка включає прогестерон.

Заміна естрогену допомагає усунути деякі з поширених симптомів менопаузи, включаючи припливи. Це також може допомогти знизити ризик розвитку таких станів, як депресія, остеопороз, діабет, серцеві захворювання та деякі види раку.

ЗГТ доступна у формі таблеток, пластиру або гелю.

ЗГТ не підходить деяким жінкам, у тому числі тим, у кого були певні типи раку молочної залози або які мають високий ризик розвитку раку молочної залози. Якщо це стосується вас, ваш лікар може направити вас до спеціаліста, щоб забезпечити вам відповідне лікування.

Вагінальні процедури

Вагінальні лубриканти часто є першим варіантом лікування, який допомагає впоратися з симптомами вагінальної атрофії.

Гормональна терапія включає:

  • Вагінальний естроген, який можна вводити у вигляді крему, гелю, таблеток, пессарія або вагінального кільця
  • Вагінальний DHEA, який вводять як пессарій
  • Замісна гормональна терапія (ЗГТ)

Для жінок, які не можуть приймати вагінальний естроген, доступні негормональні препарати та лазерна терапія.

Що буде далі?

Хоча у вас проходить менопауза, завагітніти все ще можливо. Продовжуйте використовувати засоби контрацепції, поки гінеколог не підтвердить, що вони більше не потрібні.

Подумайте про позитивні зміни в способі життя, наприклад, кинути палити, зменшити споживання алкоголю та покращити свій раціон. Вправи відіграють важливу роль у підтримці здоров’я після менопаузи, тому почніть збільшувати щотижневий рівень активності.

Вимагайте якомога більше інформації від вашого лікаря, щоб зрозуміти ваші варіанти. Якщо ви починаєте будь-яке лікування, дотримуйтесь вказівок лікаря.

Комментарии запрещены.